Světový den boje proti infekčním žloutenkám

Ze světa

28. července 2018

Světový den boje proti infekčním žloutenkám

Světový den boje proti infekčním žloutenkám si každoročně připomínáme 28. července. Přestože byl oficiálně schválen v roce 2010, jeho historie je mnohem delší. Datum se totiž vztahuje k datu narození objevitele antigenu hepatitidy B, doktoru Baruchu Blumbergovi, který za své objevy a celoživotní práci s touto chorobou získal v roce 1976 Nobelovu cenu.

Nejznámější a také nejčastější žloutenkou je hepatitida typu A, známá jako „nemoc špinavých rukou“. V loňském roce jí podle statistik Státního zdravotního ústavu onemocnělo 772 lidí, což je o zhruba o 150 lidí méně, než předloni. Virus hepatitidy se do organismu dostává zpravidla ústy, přičemž největší roli hraje nedostatečná hygiena, protože viry se přenášejí prostřednictvím znečištěné a infikované stravy a nápojů nebo špinavýma rukama. Rizikovou skupinou jsou proto malé děti, lidé do 35 let a cestovatelé.

Žloutenkou typu B se v loňském roce nakazilo 85 lidí, což je naopak o 12 lidí více, než v roce 2016. Infekce se obvykle přenáší přímým kontaktem s nakaženým, ať už krví či nechráněným pohlavním stykem. Nejohroženější skupinou jsou proto nitrožilní uživatelé drog a promiskuitní osoby. Proti této formě onemocnění již dnes existuje účinná vakcína.

Žloutenka typu C v roce 2017 postihla celkem 992 osob. I tady jsou rizikovou skupinou narkomané či promiskuitní osoby. Virus se zde, podobně jako u předchozího typu hepatitidy, přenáší tělními tekutinami a krví a často se dostává až do chronického stadia. Tato nemoc je zrádná tím, že se dlouho nemusí projevit, proto je u rizikových skupin vhodné nechat se otestovat. (zdroj: Státní zdravotní ústav ČR)