STROCZECH a Světový týden mozku

mozek

13. března 2023

STROCZECH a Světový týden mozku

V sobotu 11. 3. se slavil Evropský den mozku, který zahájil festival Světový týden mozku. Při této příležitosti CZECRIN připomíná Národní výzkumnou iktovou síť STROCZECH, která je první oborově orientovanou sítí infrastruktury. STROCZECH se věnuje výzkumu cévních mozkových příhod a jeho ambicí je budování silné infrastruktury s potenciálem provádět národní i mezinárodní klinické studie u pacientů s tímto onemocněním a propagovat tak Českou republiku jako zemi se silným vědeckým potenciálem v klinickém výzkumu.

 

STROCZECH v číslech

Za tři roky své existence vybudoval síť 24 center, která se zapojila do přípravy a realizace 27 klinických studií, přičemž pro 11 projektů (7 autorských a 4 mezinárodní) se již podařilo dokončit sběr dat. V současné době jsou v centrech sítě STROCZECH realizovány 4 klinické studie a dalších 8 se aktuálně nachází v přípravné fázi s očekávaným zahájením v tomto roce.

 

Světový týden mozku

Evropský den mozku je prvním dnem oslav světového týdne mozku, který začíná každý rok cca 11. března. Festival Světový týden mozku (Brain Awareness Week) se slaví prakticky celosvětově a v České republice jej zaštiťuje Akademie Věd ČR. Jak vzniká bolest? Jak se učíme? Co a proč si pamatujeme? Odpovědi nejen na tyto otázky přinesou přednášky, workshopy, výstavy a další akce, které pro veřejnost přichystala Akademie věd ČR. Ve čtyřech městech České republiky – Praze, Hradci Králové, Olomouci a Ostravě – mohou zájemci navštívit přednášky, besedy, workshopy či výstavy nebo si zahrát hry a vyzkoušet virtuální realitu.