Článek v International Journal of Cancer

Článek

22. srpna

Článek v International Journal of Cancer

Jak pomáhají „naše“ dendritické buňky v reálné klinické praxi dětské onkologie?

Buněčná imunoterapie nádorových onemocnění se studuje více než 20 let. V hematoonkologii je již běžnou terapeutickou možností, v léčbě solidních nádorů se zatím intenzivně zkoumá.

Jednou z možností personalizovaného posílení protinádorové imunity u solidních nádorů je využití vlastních antigen-prezentujících buněk pacienta. Léčivý přípravek na bázi autologních dendritických buněk, který vyvinula a vyrábí skupina ACIU, součást centra MUNI | CREATIC při Lékařská fakulta Masarykovy univerzity, nyní studujeme v klinickém hodnocení (https://lnkd.in/eRu3aZ_C) a je také podáván ve zvláštním režimu neregistrovaného léčivého přípravku pro moderní terapie u pediatrických pacientů s vysoce rizikovými solidními nádory, zejména sarkomy a tumory CNS.

Onkologové z Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno a výzkumníci z Lékařské fakulty se nyní ohlédli zpět za dosavadními zkušenostmi s podáváním této buněčné terapie a zhodnotili její přínos jako součásti individualizované multimodální léčby těchto pacientů.

❓ Co tedy přineslo bezmála 10 let s dendritickými buňkami?
• Přibližně polovina pacientů dosáhla po podání dendritických buněk kontroly nádorového onemocnění.
• Dendritické buňky zvýšily účinnost navazující imunoterapie checkpoint inhibitory (ipilimumab, nivolumab).
• Možná synergie byla naznačena také s nízkodávkovou (tzv. metronomickou) léčbou cytostatiky cyklofosfamidem a/nebo vinblastinem.
• Z hlediska účinnosti se jako optimální ukázalo použití dendritických buněk u méně agresivních nádorů a až ve fázi udržovací léčby.

⚕ Výsledky studie pomohou lékařům z Kliniky dětské onkologie FN Brno při rozhodování o léčbě u konkrétního pacienta a našim výzkumníkům pomohou v dalším vývoji léčivého přípravku.

Odkaz na článek